Trepavice kroz povijest: Kako su ih ukrašavale žene prije nas?

Iako se može svesti na priču o maskari i lažnim trepavicama, povijest trepavica začuđujuće je zanimljiva. U nastavku donosimo informacije o tomu što su sve žene radile sa svojim trepavicama od 3500. godine prije Krista pa sve do danas.

Kako to inače biva, drevni Egipat i ovaj put započinje priču. U razdoblju od 3500. do 2500. godine prije Krista, Egipćanke su, pa čak i neki Egipćani, imale naviku pripremati raznorazne masti kojima je svrha bila zacrniti trepavice. To su radile ne samo iz estetskih razloga, već i u pokušaju da zaštite svoje oči od jakog pustinjskog sunca.

I Rimljanke su slijedile trendove, a neke od njih su pokupile od mnogo naprednijih Egipćanki. Da bi privukle muškarca svojih snova, smatrale su da moraju imati tamne, uvijene trepavice. Da bi to postigle, palile su pluto i koristile njegov prah kao što mi danas koristimo maskaru.

U razdoblju od 11. do 15. stoljeća, žene su napravile drastičan preokret što se tiče trepavica. Umjesto da ih pokušavaju učiniti što duljima i istaknutijima, dame mračnog Srednjeg vijeka uklanjale su svoje trepavice da bi učinile čelo što većim. Razlog tomu bila je moda tog doba po kojoj je upravo taj dio lica bio ono najljepše na ženi.

U stoljećima koja su uslijedila, žene su se počele vraćati idealu bujnih trepavica. Ovaj su ih put, međutim, pokušavale učiniti što crvenijima. Da bi to postigle, najčešće su gnječile raznorazne bobice i koristile njihov sok za bojanje trepavica.

Prva je maskara osmišljena tek tijekom 19. stoljeća, a napravio ju je Eugene Rimmel, službeni parfimer kraljice Viktorije. Njegov je izum izazvao pravu senzaciju i uskoro postao sastavan dio rutine uljepšavanja prosječne žene.

1916. bila je još jedna prekretnica u povijesti ukrašavanja trepavica. Bila je to godina kad su napokon izumljene i one lažne. Iako je nudio drastično povećanje, ovaj proizvod nije postao popularan sve do 1930-ih.